24 września, 2022

itRoot.pl

Administrator sieci

FileZilla

Kwestia dostępu do swoich danych na serwerze jest bardzo istotnym zagadnieniem w przypadku obsługiwania stron www, dużej liczby plików, a także zarządzania danymi przechowywanymi w taki sposób. Dostęp taki musi być w pełni bezpieczny i zapewniający ciągłość, dlatego właśnie tak istotną sprawą jest wybranie odpowiedniego klienta FTP – programu, który pozwoli na takie właśnie obsługiwanie plików na serwerze.

Jak użytkować programu FileZilla?
Program jest bardzo prosty w instalacji oraz użytkowaniu. Dostępne są dwie wersje – instalacyjna oraz portable na Windows oraz tradycyjna wersja na linuxa. Po zainstalowaniu lub uruchomieniu w przypadku wersji portable będziemy musieli dokonać podstawowej konfiguracji oprogramowania. Przede wszystkim polega to na wprowadzeniu danych do logowania na serwer lub serwery, na których będziemy na co dzień pracowali. Program ten doskonale sprawdza się wśród użytkowników przyzwyczajonych do produkcji takich jak chociażby Total Commander. Nie odbiera zasadą działania, ani wizualnie zbyt mocno od niego, dzięki czemu unikniemy zbędnego „szoku”. Program jest doskonale dostosowany do pracy zarówno w środowisku Windowsa, jak i Linuxa.

Jakie zastosowania ma FileZilla?
To przede wszystkim szereg zastosowań związanych z obsługą serwerów. Oto najważniejsze z nich:

  • obsługa połączeń FTP, w tym również szyfrowania SSL / TLS (FTPS) oraz protokołów SFTP
  • pełna obsługa plików na serwerach – zmiany nazwy, wysyłanie, usuwanie, przesuwanie itp.
  • wsparcie dla transferu plików o dużym rozmiarze (ponad 4 GB )
  • IPv6
  • Zmiana chmod – uprawnień plików oraz folderów
  • wyszukiwanie oraz filtrowanie plików na serwerze
  • grupowanie serwerów – doskonałe narzędzie do zarządzania wieloma serwerami.
  • zapisy logów naszych działań

FileZilla jest narzędziem skierowanym przede wszystkim do twórców stron i administrujących serwerami, szczególnie ceniony przez użytkowników wielu odmian Linuxa i uznawana za najlepszego klienta FTP z interfejsem graficznym pod ten system. Co również bardzo ważne dla wielu użytkowników, FileZilla działa na zasadzie Drag and drop, a co za tym idzie praca w środowisku graficznym staje się jeszcze szybsza i przyjemniejsza.

Program do pobrania na stronie producenta: https://filezilla-project.org/

Ciekawe artykuły

Ta witryna korzysta z plików cookies. Wykorzystujemy pliki cookie m.in. do spersonalizowania reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Więcej informacji w Polityce prywatności