19 stycznia, 2022

itRoot.pl

Administrator sieci

Linux Debian

debian

Debian to dystrybucja Linuksa, która powstała w 1993 roku i została stworzona pierwotni przez Iana Murdocka. Dziś ten system tworzony przez ponad 1000 twórców (developerów) z całego świata. To osoby o bardzo zróżnicowanych umiejętnościach, kwalifikacjach i kompetencjach. Dzięki temu finalny produkt jest tak doskonały i kompatybilny z wieloma programami czy też sprzętem. Jest to dystrybucja tworzona zgodnie z duchem Linuksa, czyli w oparciu o licencję GNU. Przez dekady wokół projektu zgromadziło się mnóstwo osób z pasją, których cieszy przede wszystkim rozwijanie i dbanie o swój projekt.

Czy Debian jest darmowy?
Tak. Debian to kolejna dystrybucja Linuksa, która w swoim założeniu jest całkowicie darmowa. Nie oznacza to jednak, że jego zdobycie nie będzie nas kosztowało. W wielu przypadkach będziemy musieli zapłacić za nośniki w postaci płyt DVD do instalacji. Debian poleca wybieranie tych sprzedawców, którzy deklarują przekazywanie części środków ze sprzedaży dla twórców. To ukłon w stronę firmy, która jednak każdego dnia ponosi pewne koszty utrzymania. Oczywiście możemy samodzielnie również pobrać oprogramowanie z Internetu i nagrać na swoim własnym nośniku. W ten sposób jeszcze bardziej zminimalizujemy koszt uzyskania swojej kopii. Cena regularna w przypadku zakupu to zwykle kilkanaście do kilkudziesięciu złotych, a zatem wiele osób i tak decyduje się na wybranie przygotowanej już przez kogoś wersji pudełkowej.

Debian – zalety
Debian to jeden z bardziej dynamicznie rozwijających się projektów Linuksa. To dystrybucja bardzo lubiana i szanowana w świecie fanów Linuksa. Znajdziemy w jego przypadku oczywiście wersję 64 bitową. Zaletą stosowania Debiana jest przede wszystkim fakt posiadania rozbudowanej pomocy technicznej. To właśnie owe wsparcie jest najbardziej doceniane przez użytkowników, którzy przyzwyczaili się do pozostawania samymi sobie w przypadku wielu dystrybucji Linuksa. Debian doskonale radzi sobie również z naszym sprzętem i jest bardzo lekkim systemem operacyjnym, co może znaleźć swoje zastosowanie w przypadku nieco starszych komputerów, które w ten sposób zyskają zaskakująco wiele nowej mocy. Stosunkowo dobrze wypada również ta dystrybucja jeżeli chodzi o kompatybilność sprzętową i systemową.

Ciekawostką jest fakt, że Debian posiada swoje specjalne dystrybucje przygotowane chociażby dla dzieci (Debian Jr.), czy też dla branży medycznej (Debian Med.). To specjalne wersje, które posiadają funkcje personalizowane pod konkretnego odbiorcę.

Linux Debian do pobrania https://www.debian.org

Ciekawe artykuły

Ta witryna korzysta z plików cookies. Wykorzystujemy pliki cookie m.in. do spersonalizowania reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Więcej informacji w Polityce prywatności