24 września, 2022

itRoot.pl

Administrator sieci

Linux Ubuntu

linux ubuntu

Ubuntu to system Linux, który został oparty w sporej części na jednej z powszechnie używanych odmian – Debianie. Obecnie rozwojem tej dystrybucji zajmuje się firma Cannonical. Firma wypuszcza średnio kilka aktualizacji rocznie dla swojego systemu. Firma Cannonical wydaje co około 2 lata nową wersję LTS, w której przypadku cieszyć będziemy mogli się aż 5 latami aktualizacji. Mowa oczywiście o aktualizacjach kluczowych dla bezpieczeństwa pracy – zabezpieczenia systemowe, konserwacja systemu i wtyczki zabezpieczające przed włamaniem do naszych danych.

Czy Ubuntu jest darmowy?

Podobnie jak wszystkie inne dystrybucje Linuxa również w tym przypadku możemy liczyć na brak opłat. Choć w przypadku Ubuntu również możemy takowe opłaty ponieść, jeżeli sami będziemy tego chcieli. Systemy wydawane z oznaczeniem LTS to gwarancja otrzymywania aktualizacji przez 5 lat użytkowania. Gdy jednak będziemy chcieli pozostać przy swojej ulubionej wersji Ubuntu, będziemy mogli odpłatnie korzystać z dalszych aktualizacji systemowych. Jeżeli nie – zgodnie z ideą Linuxa będziemy mogli przesiąść się na inną wersję, która nadal będzie darmowa. W przypadku wersji nieoznaczonych symbolem LTS mamy do czynienia zwykle z jedynie kilkumiesięcznym wsparciem. To rzadziej wybierane wersje do zastosowań komercyjnych, dedykowane raczej użytkownikom domowym.

Jakie zalety posiada Linux Ubuntu?

Porównań do Windowsa powstało już tysiące. Warto skupić się jednak na tym co przede wszystkim sam system daje użytkownikom i za co jest bardzo ceniony. To przede wszystkim kompatybilność sprzętowa. Obecnie niewiele jest sprzętu, z którym ta odmiana Linuxa nie będzie współpracowała, a także większość obecnego sprzętu będzie wykrywana automatycznie. Użytkownicy doceniają również prostotę użytkowania i prędkość działania, jaką oferuje ta wersja Linuxa. Nie bez znaczenia przy wyborze wersji Linuxa pozostaje właśnie kwestia aktualizacji systemu. W przypadku tej wersji możemy liczyć na zupełnie darmowe użytkowanie systemu, który jest na bieżąco przez 5 kolejnych lat aktualizowany. To zachęca przede wszystkim środowisko profesjonalistów do takiego wyboru, bowiem w wielu testach Linux Ubuntu wypada po prostu najlepiej przebijając nie tylko typowe osiągi Windowsa, ale również wiele innych odmian systemu Linux.

Z roku na rok rośnie również liczba domowych użytkowników tej odmiany systemu OS. Wszystko dlatego, że jest to pierwsza tak kompatybilna odmiana Linuxa, która radzi sobie z nowoczesnym sprzętem i nie wymaga od użytkownika żadnej specjalistycznej wiedzy użytkowej. Dlatego właśnie system ten ląduje na tak wielu komputerach domowych w obecnym czasie.

Linux Ubuntu do pobrania na stronie https://ubuntu.com

Ciekawe artykuły

Ta witryna korzysta z plików cookies. Wykorzystujemy pliki cookie m.in. do spersonalizowania reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Więcej informacji w Polityce prywatności