
Systemów zarządzania treścią, platform i rozmaitego oprogramowania, które wspierać ma naszą sprzedaż online jest niewiarygodnie dużo na rynku. Od wielu lat jednak prym wiodą nie rozwiązania dedykowane, a darmowe, oparte na ogólnodostępnych licencjach. Pośród systemów niezmiennie wybieranych najchętniej jest OpenCart.
Największe zalety
Największą korzyścią OpenCart’a jest fakt, że posiada on darmową licencję, a więc nie zapłacimy nic za korzystanie z tego systemu.
Użytkownicy tego systemu chwalą sobie również szeroki wybór szablonów, efektowną grafikę i bardzo stylowy design. Na tle wielu innych systemów e-commerce nie ma się czego wstydzić.
Olbrzymia liczba dodatków, która stale rośnie jest najlepszą wizytówką tego systemu. Z każdym miesiącem w społeczności przybywają tysiące nowych udogodnień, z których możemy korzystać zwykle zupełnie za darmo i w prosty sposób instalować w naszym systemie.
Sklepy na tym systemie są doskonale zoptymalizowane pod wyszukiwarki internetowe, takie jak Google. Dodatkowo liczyć możemy również na bardzo sprawną pracę na naszym serwerze. W porównaniu do wielu innych takich systemów OpenCart nie pożera zbyt wielu zasobów i z powodzeniem poradzi sobie na większości konfiguracji serwerowych.
Na uwagę zasługuje również bardzo duża społeczność systemu, w której bez problemu znajdziemy pomoc, odpowiedzi na nurtujące nas pytania oraz wsparcie techniczne w przypadku komplikacji.
Jakie posiada ograniczenia i dla kogo zalecany jest OpenCart?
Tak naprawdę ograniczeniem jesteśmy my sami, a ściślej nasza wiedza programistyczna. W przypadku, gdy chcemy samodzielnie pisać dodatki do systemu, nie jesteśmy ograniczeni w zasadzie niczym poza naszą fantazją i wiedzą.
Oczywiście jak każdy taki system, również ten posiada swoje wady. Jest on poprzez swoją konstrukcję i metodę działania zalecany nieco mniejszym biznesom, choć naturalnie poradzi sobie również z wielkimi stanami magazynowymi i skomplikowanymi systemami sprzedaży.
Samodzielne wdrożenie czy ze specjalistą?
To odwieczne pytanie zadają sobie początkujący, jak i bardziej zaawansowani użytkownicy rozwiązań e-commerce. Oba rozwiązania mają swoje plusy, ale niewątpliwie również minusy. Jeżeli czujemy się na siłach, warto rozpocząć samodzielną instalację, a co najwyżej w przypadku problemów technicznych konsultować się ze specjalistami. Jeżeli jednak zależy nam na czasie, a nie mamy pewności co do swoich możliwości, powinniśmy wybrać osobę, która wdroży OpenCart za nas. To rozwiązanie prostsze i o wiele szybsze.
OpenCart – strona główna

OpenCart – panel

OpenCart do pobrania na stronie https://www.opencart.com
Więcej artykułów
OsCommerce
Magento
PrestaShop