20 września, 2022

itRoot.pl

Administrator sieci

putty

PuTTY to mały, przenośny program, będący klientem SSH (Secure Shell). Jest to całkowicie bezpłatne narzędzie dla usług SSH, Telnet, RLogin. Działa ono z poziomu systemu Windows, Linux oraz UNIX. Program nie jest nowy, na rynku dostępny od dwóch dekad, ale nadal chętnie wykorzystywany i przede wszystkim solidnie zabezpieczający nasze połączenia z komputerami czy też serwerami. Obecnie posiada on wsparcie dla szyfrowania AES, 3DES, Blowfish, DES, które jest w zupełności wystarczające do wykonania podstawowego zabezpieczenia naszych danych.

Użytkowanie PuTTY
PuTTY to niewielka aplikacja, która posiada jednak bardzo szerokie możliwości zabezpieczenia dostępu do serwera. Aplikacja w całości jest w języku angielskim, choć jej konfiguracja jest niezwykle prosta i zajmie kilka minut nawet laikowi. Samo użytkowanie programu po jego konfiguracji będzie przypominało system MS DOS i wymaga znajomości podstawowych komend programowych. Spis takich komend jest jednak ogólnodostępny i już po kilku tygodniach użytkowania, bez problemu zapamiętamy większość z nich.

Warto sprawdzić konfigurację na naszym serwerze u usługodawcy hostingowego. W niektórych przypadkach może dochodzić do zrywania połączenia SSH co pewien czas, co wynika z zabezpieczeń wgranych na serwer usługodawcy. Przełączenie tych opcji nie powinno jednak stanowić problemu w przypadku większości dobrych firm hostingowych.

Putty jest o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem, aniżeli telnet. Dzięki szyfrowaniu zabezpieczysz tym sposobem swoje hasło dostępu przed nieuprawnionym dostępem.

Instalacja PuTTY
Program wystarczy pobrać ze strony https://www.putty.org i uruchomić go bezpośrednio z naszego dysku. W oknie dialogowym, które zobaczymy na początku po uruchomieniu, będziemy musieli podać informacje takie jak dane dostępowe do serwera oraz zaznaczyć opcję łączenia poprzez bezpieczne SSH. Jeżeli nie chcemy każdorazowo konfigurować naszego połączenia z serwerwm, przechodzimy do zakładki Preferred SSH Protocol version i wybieramy opcję 2 only. Ustawienie to należy zapisać w polu Saved Sessions

Przykładowe komendy PuTTY
Praca z programem często wiąże się z użytkowaniem komend. Część z nich jest już znana starszym użytkownikom komputerów. Oto kilka przykładowych komend:

cd – przejście do katalogu
cd.. – przejście do katalogu poziom wyżej
cd – powrót do domowego katalogu użytkownika
ls – twórz nowy plik np. test.txt
rm – usuń plik

Ciekawe artykuły

Ta witryna korzysta z plików cookies. Wykorzystujemy pliki cookie m.in. do spersonalizowania reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Więcej informacji w Polityce prywatności