21 listopada, 2022

itRoot.pl

Administrator sieci

Strony www

strona www

Zanim strony WWW dotarły do obecnie nam znanej i widocznej w Internecie formy, przeobrażały się wielokrotnie, a nowe technologie odchodziły do lamusa jedna po drugiej. Technologie te zastępowane były kolejnymi, ale świat Internetu nauczył nas, że nic nie jest w nim wieczne i zmiana jest procesem, który trwa ciągle, a każda technologia czy trend jest z nami na dłuższą lub krótszą chwilę.

Pierwsza strona WWW i początki

Pierwszą stronę w dzisiejszym rozumieniu znajdziemy pod adresem http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html. To prosta strona wykonana w 1990 roku przez pracowników instytutu CERN. Lata 90te to przede wszystkim strony bez grafiki, jedynie z suchymi informacjami na poszukiwane tematy. Ich odnalezienie również nie było łatwe z uwagi na brak wyszukiwarek internetowych. Celem stron było jedynie przekazywanie informacji, a nie na przykład sprzedaż.

Pierwsze strony graficzne – układ tabel

Wbudowanie w sztywne struktury tabel grafik pozwalało na stworzenie pierwszych stron, które sprawiały wrażenie dzisiejszych. Technologia stosowania tabel choć mająca mnóstwa wad i bardzo toporna w obsłudze była stosowana sporadycznie jeszcze na przełomie millenium. Szybszy łącza internetowe pozwoliły również na upakowanie sporej liczby grafiki, dźwięków i multimediów. I z tymi kwestiami często przesadzano. Przełom XX i XXI wieku to powolne, często pstrokate strony z przesadzoną liczbą multimediów. Okres ten jednak stworzył pewne standardy, a w pamięci pozostaną z pewnością strony z wbudowanym w tabelę menu po lewej stronie.

Arkusze stylów, Flash i lepsza technologia

Wiele zmieniły arkusze stylów CSS, a chwilę później technologia blokowa. Pojawił się również Flash. Ten ostatni dla wielu po dzień dzisiejszy jest zmorą początku XXI wieku. Olbrzymia ilość stron powstawała w oparciu o technologię niezwykle wolną, nie oferującą za wiele i posiadającą liczne wady. Ostatecznie flash okazał się jedynie chwilowym krzykiem mody, a dziś elementy na stronie w tej technologii to jedynie dodatki. Rewolucję wprowadziły bloki, a na czas początku XXI wieku przypada również rozkwit systemów zarządzania treścią (CMS), które z roku na rok sprawiały, że tworzenie stron www stawało się przyjemniejsze i bardziej przystępne również dla laików.

Czasy współczesne – Web 2.0., społeczność, prostota i czytelność

Dzisiejsze strony czasem tylko pozornie mają coś wspólnego z dawną technologią. Twórcy stawiają na czystość, minimum „wodotrysków”, maksimum możliwości, jakie daje strona. Szczególny nacisk kładziony jest na budowanie wokół trony społeczności. Za z pozoru prostymi stronami często stoją niesamowicie skomplikowane systemy CMS, których obsługa stała się w wielu przypadkach banalnie prosta, a wprowadzenie narzędzi takich jak Elementor znany wielu twórcom stron pozwala na ich tworzenie nawet metodą przeciągnij i upuść. Multimedia nie są tak nachalne jak przed laty, a wykorzystywane technologie zbierają dziesiątki danych o użytkownikach czy też czytelnikach. Strona nakierowana jest często na sprzedaż, a nowoczesne sklepy internetowe to niezwykle rozbudowane platformy sprzedażowe.

To nie koniec historii… Kolejne nowe technologie powodują, że twórcy stron zyskują znów zestaw narzędzi do ulepszania pod wieloma względami swoich produkcji. Kolejne dekady przyniosą jeszcze większe rewolucje w technologiach internetowych, aniżeli te, które obserwowaliśmy do tej pory. Historia pisze się dalej.

Ciekawe artykuły

Ta witryna korzysta z plików cookies. Wykorzystujemy pliki cookie m.in. do spersonalizowania reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Więcej informacji w Polityce prywatności